Complete list of sessions



ID Title Date Time Room
No result
SS26-I Associated with Competition on Bound Constrained Single Objective Numerical Optimization June 6 09:45-10:45 Room 4
COEV Coevolutionary Systems June 6 09:45-10:45 Room 5
SS41 Industry-Standard EC Applications: Successes and Challenges June 6 09:45-10:45 Room 7
SS35-I Engineering Applications of Evolutionary Computation I June 6 09:45-10:45 Room 8
SS15 Nature-Inspired Constrained Single-, Multi-, and Many-Objective Optimization June 6 09:45-10:45 Room 9
SS47 Evolutionary Computing Applications in Hardware June 6 09:45-10:45 Room 10A
SS40-I Computational Intelligence and Games I June 6 09:45-10:45 Room 6
SS07-I Evolutionary Scheduling and Combinatorial Optimization I June 6 11:15-13:15 Room 9
SS30 Evolutionary Computation for Feature Selection, Extraction and Dimensionality Reduction June 6 11:15-13:15 Room 5
SS37-I Differential Evolution: Past, Present and Future I June 6 11:15-13:15 Room 6
SS27 Memetic Computing June 6 11:15-13:15 Room 7
SS13-I Evolutionary Methods and Machine Learning: Data Preprocessing, Learning Models and Their Applications I June 6 11:15-13:15 Room 10A
SS35-II Engineering Applications of Evolutionary Computation II June 6 11:15-13:15 Room 8
SS26-II Associated with Competition on Bound Constrained Single Objective Numerical Optimization II June 6 11:15-13:15 Room 4
SS22 Natural Computation Applied to Power Systems June 6 14:30-16:30 Room 6
SS39 Evolutionary Methods and Machine Learning in SE, Testing and SE Repositories June 6 14:30-16:30 Room 10A
SS01 Evolutionary Computation for Automated Algorithm Design June 6 14:30-16:30 Room 7
SS07-II Evolutionary Scheduling and Combinatorial Optimization II June 6 14:30-16:30 Room 9
SS05 Evolutionary Computation for Music, Art, and Creativity June 6 14:30-16:30 Room 5
SS03 Evolutionary Computation in Aerospace Science and Engineering June 6 14:30-16:30 Room 8
SS26-III Associated with Competition on Bound Constrained Single Objective Numerical Optimization III June 6 14:30-16:30 Room 4
Posters Poster Session June 6 17:00-18:00 Multipurpose Hall
SS37-II Differential Evolution: Past, Present and Future II June 7 09:45-10:45 Room 6
SS26-IV Associated with Competition on Bound Constrained Single Objective Numerical Optimization IV June 7 09:45-10:45 Room 4
SFE Finance and Economics June 7 09:45-10:45 Room 9
SS24 Evolutionary Computation in Bioinformatics June 7 09:45-10:45 Room 8
SS28 Evolutionary Games: From Theory to Applications June 7 09:45-10:45 Room 5
SS21 Diversity Preservation Mechanisms for Population-Based Metaheuristics June 7 09:45-10:45 Room 10A
SS13-II Evolutionary Methods and Machine Learning: Data Preprocessing, Learning Models and Their Applications II June 7 09:45-10:45 Room 7
EAPP Engineering Applications June 7 11:15-13:15 Room 8
SS34 Genetics-Based Machine Learning to Evolutionary Machine Learning June 7 11:15-13:15 Room 5
DCO1 Discrete and Combinatorial Optimization I June 7 11:15-13:15 Room 10A
SS08 Evolutionary Computer Vision June 7 11:15-13:15 Room 6
PDA Parallel and Distributed Algorithms June 7 11:15-13:15 Room 7
HMH1 Heuristics, Metaheuristics and Hyper-Heuristics I June 7 11:15-13:15 Room 9
EMO1 Multiobjective Optimization I June 7 11:15-13:15 Room 4
RWA1 Real-World Applications I June 7 14:30-16:30 Room 7
GP1 Genetic Programming I June 7 14:30-16:30 Room 5
GA1 Genetic Algorithms I June 7 14:30-16:30 Room 6
SS14 Artificial Immune Systems: Algorithms, Simulation, Modelling and Theory June 7 14:30-16:30 Room 9
CCDM1 Classification, Clustering, Data Analysis and Data Mining I June 7 14:30-16:30 Room 10A
EMO2 Multiobjective Optimization II June 7 14:30-16:30 Room 4
SS40-II Computational Intelligence and Games II June 7 14:30-16:30 Room 8
GA2 Genetic Algorithms II June 8 09:45-10:45 Room 6
SS02 Advances in Multiobjective Evolutionary Algorithms based on Decomposition June 8 09:45-10:45 Room 8
SS32 Brain Storm Optimization Algorithms June 8 09:45-10:45 Room 10B
SS18 Large Scale Global Optimization June 8 09:45-10:45 Room 7
ECT Evolutionary Computation Theory June 8 09:45-10:45 Room 9
ACO Ant Colony Optimization June 8 09:45-10:45 Room 5
SS12 Fitness Landscape Analysis for Understanding and Designing Intelligent Optimization Algorithms June 8 09:45-10:45 Room 10A
SS44 Medical and Healthcare Applications of Evolutionary Computation June 8 09:45-10:45 Room 4
RWA2 Real-World Applications II June 8 11:15-13:15 Room 6
HMH2 Heuristics, Metaheuristics and Hyper-Heuristics II June 8 11:15-13:15 Room 7
PSO Particle Swarm Optimization June 8 11:15-13:15 Room 10A
SS46 Workshop on Computational Energy Management in Smart Grids June 8 11:15-13:15 Room 9
CCDM2 Classification, Clustering, Data Analysis and Data Mining II June 8 11:15-13:15 Room 5
SS16 Recent Advances in Evolutionary Computation for Permutation Problems June 8 11:15-13:15 Room 8
EMO3 Multiobjective Optimization III June 8 11:15-13:15 Room 4
ISA Intelligent Systems Applications June 8 14:30-16:30 Room 6
MEH Memetic, Multi-meme and Hybrid Algorithms June 8 14:30-16:30 Room 5
SS25 Evolutionary Many-Objective Optimization June 8 14:30-16:30 Room 4
DCO2 Discrete and Combinatorial Optimization II June 8 14:30-16:30 Room 9
OAA Optimization: Algorithms and Applications June 8 14:30-16:30 Room 8
DE Differential Evolution June 8 14:30-16:30 Room 7
SS36 Niching Methods for Multimodal Optimization June 8 17:00-18:00 Room 8
SS43 Nature Inspired Computation in Navigation and Vehicle Routing June 8 17:00-18:00 Room 4
ENN Evolved Neural Networks June 8 17:00-18:00 Room 7
GP2 Genetic Programming II June 8 17:00-18:00 Room 9
SS42 When Evolutionary Computation Meets Data Mining June 8 17:00-18:00 Room 5